'Kemal' müzikali 19 Mayıs 1919 için turnede

 

9 Mayıs 2019

Müzisyen Pınar Ayhan, fikri ve projesi kendisine ait "Kemal" isimli müzikal belgeselle Atatürk'ün milli mücadeleyi başlatmak için Samsun'a ayak basmasının 100. yılına özel turneye çıktı.

ADD'den müzikli Atatürk belgeseli

Haber Gazetesi 

Samsun

9 Mayıs 2019

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi öncülüğünde Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşamının anlatıldığı Orada Duruverseydi Zaman 'Kemal' müzikali Samsunlular ile buluştu.

Atatürk bizim bütünümüzdür

Canan Ekinci Yılmaz

Bursaport

4 Mart 2018

ÇEK 12. Eğitim Ödülü töreni davetiyesinde ödül töreninin ardından "Orada Duruverseydi Zaman - Kemâl" müzikal belgeselinin sahneleneceğini yazıyordu.

Geçtiğimiz aylarda bu projenin ilki olan ve yine Bursa'da sahne alan "Orada Duruverseydi Zaman" müzikal belgeselini izleyememiştim. İlk projenin devamı diyebileceğimiz ODZ Kemâl'i muhakkak izlemeliydim.

Sosyal medyaya göz attığımda, " 'Türk Milletine gülmesini ve hayattan zevk almasını öğrettiği' için Mark Twain Nişanı alan o büyük insanın hikâyesini yaşamaya hazır mısın? Bu akşam ikinci projemiz ODZ-Kemâl ile Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeyiz" yazdığını gördüm sayfalarında.

Belli ki "Tarih çok şey anlatır ama saklar da!..." diyerek yola çıkan bu gösteride Pınar Ayhan ve ekibi Mustafa Kemâl'i odağa alarak onun yaşam öyküsünden az bilinen kesitleri, doğru bilinen yanlışları, çok iyi bilinen ama üzerine çok fazla düşünülmeyenleri, yani tarihin sakladıklarını anlatacak, izleyenleri adeta zamanda yolculuğa çıkartacaktı.

Çıkarttı da...

Pınar Ayhan'ın tüm bedeniyle canlandırdığı sahnelerde, sahnede kaldığı üç saat boyunca sesinin ve enerjisinin bir an bile düşmemesi, müzisyenlerin profesyonelliği, sesçisinden ışıkçısına tüm ekibin emeği bizi bizden aldı, uzak diyarlara taşıdı.

Mustafa Kemal de orada duruverseydi!

Yüksel Baysal

Yeni Gündem / Bursa

6 Mart 2018

Tarih 3 Mart 1924…

Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş dünyaya açılmasında yeni bir eşiğin geçilmesinin ilk adımı...

Okuyan, öğrenen, düşünen, sorgulayan kuşaklar yetiştirmek için eğitimin çağdaşlaşmasına harcının konulduğu tarih…

Padişahın kulu olmak yerine, cumhuriyetin yurttaşı olmayı esas alan, dogmalarla kafaların doldurulmasına karşı bilimsel eğitimin temelinin atıldığı gün…

O gece aynı zamanda “Orada Duruverseydi Zaman” ekibinin belgesel müzikal gösterisi “Kemal” izleyicilerle buluştu...

26 Aralık 2017

 

Daktilo Gazetesi - Türkiye tarihini müzikal belgeselle anlatan ve geçen yıl “Orada Duruverseydi Zaman” adlı müzikal belgesel ile sanatseverleri zamanda yolculuğa çıkartan Pınar Ayhan, Mustafa Kemâl'in yaşam öyküsünü anlattığı yeni müzikal belgeseli “Kemâl”in prömiyerini Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yaptı.

... "Topladığım her hikaye, asırlarca sandık içinde unutulmuş bir mücevher gibi bulunmayı bekliyordu adeta. Anlatılmayı, “buradayız ve biz sizin için, yaşayacağınız her şeyi çoktan yaşadık.” diyen halleriyle paylaşılmayı istiyorlardı. Işığı cılız da olsa hâlâ yanan, yanmaktan camı islenmiş birer gaz lambası gibi, silinmeyi, parlatılmayı ve yeniden aydınlatmayı bekliyorlardı..."

© 2016 Baha Müzik Yapım Organizasyon

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon